Yanak Estetiği

Yanaklar yüzümüzdeki diğer organlar gibi estetik görünüm üzerinde oldukça etkindir. Yanaklardaki dolgunluk yüzün estetik dengelerini bozabilmektedir. Yanak estetiği (bişektomi) ile yanak bölgesindeki dolgunluk azaltılıp alt yüz bölgesindeki oval görüntü azaltılabilmektedir.

Yanak estetiği ameliyat süreci nasıldır?

Yanak estetiği (bişektomi) ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat sırasında ağız içinden yapılan kesilerle yanak bölgesinde dolgunluğa neden olan yağ yastıkçıkları çıkarılmaktadır. İşlem ağız içerisinden yapıldığı için dışarıdan görünür bir iz oluşmamaktadır. Ameliyat yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir. Buradaki en önemli husus çıkarılacak olan yağ miktarının doğru planlanmasıdır. Doğru planlama ile ameliyat sonrasında yanakta herhangi bir çökme veya sarkma olmamaktadır. Yanak bölgesinde elde edilen incelme ile alt yüzde daha sivri bir görüntü oluşturulmakta ve elmacık kemikleri göreceli olarak daha belirgin hale gelmektedir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Yanak estetiği ameliyatı sonrasında hastanede yatış gerekmemektedir. İşlem ağrılı değildir. Ameliyat ağız içinden yapıldığı için eriyen dikişler kullanılır ve dikiş alınması gerekmemektedir. İşlem sonrasında ilk birkaç gün yumuşak gıdalarla beslenmek ve ağız içi için gargara uygulaması yapmak gerekmektedir. Yanak bölgesinde hafif bir şişlik kaçınılmaz olarak oluşmaktadır ancak bu durum çok belirgin olmamaktadır. İstenirse ertesi gün işe dönüş mümkündür. Yanaklardaki değişim ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkmaktadır ancak tam etkinin görülmesi için 3-6 ay kadar bir süre geçmesi gerekmektedir.