Botoks

Botoks, Clostridium botulinum adlı bir bakterinin salgıladığı bir toksindir. Etkisini uygulandığı kas grupları ile sinirler arasındaki iletimi bozup, kası kullanılamaz hale getirerek göstermektedir. Aynı toksini içeren birçok diğer ticari marka mevcuttur ancak en uzun süredir ve yaygın olarak kullanılan marka botoks olduğu için işlem de bu şekilde adlandırılmaktadır. Botoks uzun yıllar önce tanımlanmış bir ilaçtır ve kozmetik uygulamalarının yanında tıbbın birçok diğer alanında da kullanılmaktadır.         

Botoks ne için kullanılır ?

Yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkların büyük kısmı mimik kaslarının kullanımı sonucunda ortaya çıkmaktadır. İstenilen bölgeye botoks uygulaması ile mimik kasları belli bir süre gevşetilmektedir. Böylelikle yüzdeki kırışıklıklar ortadan kalkar ve yüze daha dinlenmiş ve genç bir görüntü verilmiş olur.

Botoks hangi bölgelere uygulanır ?

Yüz bölgesinde botoksun en sık ve en etkin olarak kullanıldığı bölge alın, kaş arası ve göz çevresidir. Bunun dışında üst ve alt dudak çizgileri, çene kırışıklıkları ve boyun kırışıklıkları için de daha az sıklıkla kullanılabilmektedir.

Botoks uygulaması nasıl yapılmaktadır ?

Botoks uygulaması belirlenen noktalara çok küçük iğnelerle enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır. Kullanılan iğneler oldukça incedir ve ağrı yok denecek kadar azdır. Ancak ilacı verirken hafif bir yanma hissedilebilmektedir. Uygulama 10-15 dakikada yapılabilmekte ve hemen sonrasında gündelik aktiviteye devam edilebilmektedir. Botoks etkisini işlemden sonra 3. günden itibaren göstermeye başlar ancak tam etkinin görülmesi 7-10 gün kadar sürmektedir. Etkisi ise 4-6 ay kadar devam etmektedir. Bu süre sonrasında etkisi ortadan kalkmaktadır. Etkisi kaybolduktan sonra daha kötü bir görüntü oluşmamaktadır. Tekrar uygulama yapılabileceği gibi tekrar yaptırmama seçeneği de mevcuttur.

Botoksun istenmeyen etkileri nelerdir ?

Botoks uygulaması sonrası nadiren göz kapaklarında düşüklük veya asimetriler gibi sorunlar olabilmektedir. Ancak bu durumların görülme sıklığı işlem uzman kişilerce, uygun dozlarda yapıldığı sürece yok denecek kadar azdır.