Uyluk Germe

Yaşlanma ve çok fazla miktarda kilo alıp verme gibi durumlar sonrasında uyluk bölgesinde de sarkma ve şekil değişikliklerinin olması kaçınılmazdır. Uyluk bölgesindeki deri ve derialtı sarkmalarının egzersizle düzelmesi oldukça zordur. Bu bölgedeki sorunlar görsel olarak problem yaratmalarının yanında kıyafet seçiminde kısıtlamalar, sürtünmeye bağlı spor veya fiziksel aktivite sırasında zorluk gibi sosyal sorunlara da neden olabilmektedir.

Uyluk germe kimlere uygulanabilir?

Uyluk germe ameliyatı, sıkılığını kaybedip sarkmış olan uyluk iç kısmındaki fazla deri ve deri altı dokunun çıkarılıp uyluk bölgesinin yeniden şekillendirildiği bir estetik operasyondur. Uyluk germe kilo verme amacıyla yapılan bir ameliyat değildir. Aşırı kilolu hastalar bu ameliyat için genellikle uygun değillerdir. Uyluk iç yüzünde diyet ve egzersize dirençli sarkmaları ve yağ fazlalıkları olan hastalar bu ameliyat için uygun grubu oluşturmaktadır. Bunun yanında mide küçültme ameliyatları sonrasında hızlı bir şekilde çok ciddi kilo kayıpları olan hastalarda da uyluk bölgesinde çok belirgin deri fazlalıkları ve sarkmaları olabilmektedir. Bu hasta grubunda da uyluk germe ameliyatı oldukça iyi sonuç vermektedir. Böyle bir cerrahiye karar verme noktasında önemli noktalardan biri de kişinin ideal kilosunda olmasıdır. Çoğu estetik girişimde olduğu gibi uyluk germe sonrasında da kişinin aşırı miktarlarda kilo alıp vermesi istenmemektedir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında yani uyutularak yapılmaktadır. Ameliyat süresi şekil bozukluğunun derecesi ve eş zamanlı uygulanabilecek diğer cerrahi girişimlere göre değişebilmektedir. Sınırlı derecede sarkması olan hastalarda sadece kasık bölgesinde planlanabilecek kesilerle işlemin yapılması mümkündür. Ancak orta ve ileri derecede sarkması ve deri fazlalığı olan hastalarda kasık bölgesindeki kesilerin uyluk iç yüzünden diz bölgesine doğru uzatılması gerekmektedir. Kesiler sonrasında iz oluşması kaçınılmazdır ancak izin derecesi hastadan hastaya değişebilmektedir. Oluşturulan kesiler ile deri ve deri altı fazlalıkları çıkarılıp kanama miktarını azaltmak için dren denilen özel plastik borular yerleştirilmekte ve ameliyat sonlandırılmaktadır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Uyluk germe ameliyatı sonrasında genellikle 1 gece hastanede kalış yeterli olmaktadır. İşlem çok ağrılı değildir ve basit ağrı kesicilerle ağrı kontrolü yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasında şişlik ve morlukların oluşması kaçınılmazdır. Şişliklerin azaltılması ve iyileşmenin hızlanması amacıyla yaklaşık 2-4 hafta kadar korse veya bası giysilerinin kullanılması önerilmektedir. Hastanın yürümesinde herhangi bir kısıtlama yoktur ancak ameliyat sonrasında yaklaşık 4-6 hafta kadar süre ile ağır aktivite veya egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında beslenme ve egzersize dikkat edildiği ve çok ciddi kilo alıp verme gibi bir durum yaşanmadığı sürece oluşan sonuçlar uzun ömürlü olabilmektedir.