Kol Germe

Yaşlanma ve çok fazla kilo alıp verme gibi nedenlerle kol bölgesinde şekil bozuklukları ve sarkmalar oluşabilmektedir. Kol bölgesindeki deri fazlalıkları ve sarkmaları egzersizle düzeltmek maalesef mümkün değildir. Özellikle yaz aylarında kısa kollu kıyafetlerin kullanılması ile kol bölgesindeki sarkmaları kamufle etmek mümkün olmamaktadır. Zamanla gündelik aktiviteyi kısıtlamaya ve kıyafet seçimini etkilemeye başlayan bu durum özgüven azaltıcı da olabilmektedir.

Kol germe ameliyatı kimlere uygulanabilir?

Kol germe, kollardaki sarkmış deri ve deri altı dokunun çıkarılıp kol bölgesinin daha sıkı hale getirildiği bir ameliyattır. Deri gerginliği iyi, sarkması az olan ve daha çok yağlanmadan şikayetçi hastalarda liposakşın ile yağ çekmek daha doğru bir uygulama olmaktadır. Aşırı kilolu hastalarda da kol germe ameliyatı iyi sonuç vermeyebilir. Kol iç yüzünde egzersize dirençli deri ve deri altı dokusunda sarkmaları olan kişiler kol germe için uygun adaylardır. Benzer şekilde mide küçültme ameliyatları sonrasında hızlı ve fazla kilo vermeye bağlı oluşan kol bölgesindeki sarkmalarda da kol germe ameliyatı önerilmektedir. Estetik cerrahinin çoğu ameliyatında olduğu gibi kol germe ameliyatının da ideal kiloda yapılması önerilmektedir. Ameliyat sonrasında çok fazla kilo alıp vermek ameliyat sonuçlarını etkileyebilmektedir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yani uyutularak yapılmaktadır. Derideki sarkıklığın derecesine göre değişmekle birlikte ameliyat yaklaşık 1.5-2 saat sürmektedir. Minimal derecede sarkması olan hastalarda sadece koltukaltı bölgesinde yapılacak kesilerle işlemin yapılması mümkündür. Ancak orta ve ileri derecede sarkması olan hastalarda koltukaltı bölgesindeki kesinin kol iç yüzü boyunca dirseğe doğru uzatılması gerekebilmektedir. Uygulanan kesi bölgelerinde izler oluşmaktadır ancak kalacak izin derecesi kişiden kişiye değişmektedir. Kesi bölgesinden planlanan miktarda deri ve deri altı dokunun çıkarılmasını takiben gerekli görülürse drenler yerleştirilmekte ve ameliyat sonlandırılmaktadır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kol germe ameliyatı sonrasında genellikle 1 gece hastanede yatış önerilmektedir. İşlem çok ağrılı değildir ve basit ağrı kesicilerle ağrı kontrolü yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasında morluk ve şişliklerin olması normaldir ve bu durum birkaç hafta içinde normale dönmektedir. 4-6 hafta süreyle ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir. Yaklaşık 1 haftalık bir süre sonunda normal gündelik aktivite ve işe dönüş mümkündür. Beslenme önerilerine uyulduğu ve çok büyük miktarlarda kilo alıp verme gibi bir durum olmadığı sürece işlemin sonuçları oldukça uzun ömürlüdür.