Genital Estetik

Vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi genital bölgedeki estetik sorunlar da kişinin psikolojisini ve sosyal hayatını etkilemektedir. Genital bölgedeki estetik sorunlar kadınların özgüvenini etkilemesinin yanında cinsel hayatını da etkilemekte ve karşı cinsle iletişim kurma konusunda çekingenliğe neden olabilmektedir. Cinsel hayattaki sorunlar ve güvensizlikler ilişkileri bitirebilmektedir. Genital bölgedeki estetik sorunlar dar pantolon, mayo, bikini giymede zorluklara ve sosyal sorunlara da neden olabilmektedir.

LABİOPLASTİ

Labioplasti, vajina etrafında bulunan dış genital organlar olarak da tanımlanabilen labium minus ve labium majus (iç ve dış dudak) bölgesine yapılan estetik girişimlere verilen isimdir. İç dudaklar doğuştan veya ergenlik sonrasında uzamış veya sarkmış bir görünüme kavuşabilmektedir. Bazen de iki iç dudak arasında asimetriler olabilmektedir. Bu durum görsel olarak problem yaratmasının yanında fonksiyonel olarak da sorun olabilmektedir. Büyük, sarkık ve asimetrik iç dudaklar sık enfeksiyonlar yaşanmasına veya cinsel ve psikolojik etkilenmelere neden olabilmektedir.

Labioplasti kimlere uygulanabilir?

Labioplasti, 18 yaşını doldurmuş, dış genital bölgedeki sarkmadan ve büyüklükten şikayetçi, ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan tüm kadınlara uygulanabilir. Bakire olmak bu işleme engel değildir. İşlem tamamen dış genital organlar üzerinde yapılmaktadır ve kızlık zarına bir müdahale söz konusu değildir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılabildiği gibi genel anestezi kullanılarak yani uyutularak da yapılabilmektedir. Hastanın şikayetlerine göre değişebilmekle birlikte işlem yaklaşık 30-45 dakika kadar sürmektedir. Ameliyat sırasında sarkmış, büyümüş veya asimetrik görünen iç dudaklara müdahale edilerek daha simetrik ve dış dudaklarla orantılı bir büyüklükte olmaları sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Labioplasti ameliyatı çok ağrılı bir işlem değildir ve ağrı, basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında hemen gündelik aktiviteye başlamak mümkündür. Ameliyat sırasında emilebilir dikişler kullanılmaktadır ve bu nedenle dikiş alınması gerekmemektedir. İşlem sonrasında genital bölgede bir iz oluşmamaktadır. Yaklaşık 1 ay kadar bir süre için cinsel ilişkiden kaçınmak yara iyileşmesini sağlamak açısından gerekmektedir. Bu işlemi geçirmiş hastaların normal doğum yapmalarında herhangi bir engel yoktur.

VAJİNOPLASTİ

Vajinoplasti, genişlemiş olan vajinanın tekrar eski sıkılığını kazanması amacıyla yapılan bir estetik girişimdir. Vajina, yaşlanma ve normal doğum sonrasında zamanla sıkılığını kaybedip gevşeyebilmektedir. Bu durum özellikle cinsel ilişki sırasında eşler arasında tatmin sorunlarına neden olabilmekte ve kadınları psikolojik olarak etkilemektedir.

Vajinoplasti kimlere uygulanabilir?

Vajinoplasti, 18 yaşını doldurmuş, vajina bölgesindeki gevşemeden ve cinsel ilişki sırasında yaşadığı tatminsizlikten şikayetçi her kadına uygulanabilir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Vajinoplasti ameliyatı lokal anestezi ile yapılabildiği gibi genel anstezi kullanılarak yani uyutularak da yapılabilmektedir. İşlem, hastadan hastaya değişebilmekle birlikte yaklaşık 30-60 dakika kadar sürmektedir. Genişlemiş olan vajina dokusu kesilip kendi içinde tekrar dikilerek ameliyat öncesinde planlanan daralma sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Vajinoplasti ameliyatı ağrılı bir işlem değildir. Ameliyat sonrasında hemen gündelik aktiviteye başlamak mümkündür. Ameliyat sırasında emilebilir dikişler kullanılmaktadır ve herhangi bir dikiş alma ihtiyacı olmamaktadır. Ameliyat sonrasında dikkat edilecek en önemli husus genital bölge hijyenine dikkat edilmesi ve en az 1 ay kadar bir süre cinsel ilişkiden kaçınılmasıdır. Vajinoplasti, eşler arasındaki cinsel tatminsizlik kaynaklı problemleri ortadan kaldırmaktadır ve hasta memnuniyeti oldukça yüksek olmaktadır.