Bacak Estetiği

Bacaklardaki şekil bozuklukları da tıpkı vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi kişinin psikolojisini etkileyip özgüvenini azaltabilmektedir. Bacaklardaki incelik, çarpıklık veya orantısızlık can sıkıcı olabilmektedir. Özellikle diz altında kalan bölümden hoşnut olmayan kadınlar kıyafet seçiminde özgür olamamaktadırlar. Uzun etek veya pantolon içinde saklama ihtiyacı ve özellikle deniz, havuz gibi aktivitelerde rahat hissetmemek oldukça kısıtlayıcı bir durumdur.

Bacak estetiği kimlere uygulanabilir?

Doğumsal veya gelişimsel olarak bazı sorunların olmasının yanında sadece estetik amaçlı olarak da bacak görüntüsünden rahatsız olan hastalara bacak estetiği uygulanabilir. Çoğu hasta uyluk bölgesinde bir sorun olmamasına rağmen bacakların çok ince olması şikayeti ile başvururlar. Gelişimini tamamlamış, ameliyata engel herhangi bir sağlık sorunu olmayan tüm hastalara bu işlem uygulanabilmektedir.

Bacak estetiği için neler yapılmaktadır?

Ameliyat öncesinde hastanın şikayeti ve muayenesi sonrasında bir ameliyat planı yapılmaktadır. Bacak bölgesinde kalınlıktan şikayetçi hastalar için liposakşın ile yağ dokusunu azaltmak bir yöntem olabilmektedir. Bacaklarda incelik daha sık görülen bir başvuru sebebidir. Bacak bölgesinde incelik şikayeti hafif olan hastalarda yağ dokusu ile dolgu yapılması çözüm olabilmektedir. Ancak ileri derecede incelikten şikayetçi hastalarda silikon protezler ile kalınlaştırma ve şekillendirme önerilmektedir. Kullanılan protezler, silikon bir kılıfla çevrili silikon jel protezlerdir.

Ameliyat süreci nasıldır?

Bacak estetiği ameliyatı epidural anestezi (belden uyuşturularak) yada genel anestezi (uyutularak) altında yapılmaktadır. Yağ dokusu ile kalınlaştırma planlanmış ise, karın, basen yada uyluk gibi bölgelerden alınan yağ dokusu özel bir işlemden geçirilir ve bacak bölgesine enjekte edilir. Ancak enjekte edilen yağ dokusunun bir kısmı kaçınılmaz olarak eriyeceği için istenilen hacime ulaşılabilmesi için bu işlemin 2-3 seans tekrarlanması gerekebilir.
Protez ile ameliyat planlanmış ise, diz arkasından yapılan yaklaşık 4 cm.lik bir kesi ile protez bacak bölgesine yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Kullanılan protezler, meme protezlerine benzer silikon jel protezlerdir ve vücuda herhangi bir zarar vermemektedirler.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?


Bacak estetiği ameliyatlarından sonra 1 gece hastanede yatış önerilmektedir. İlk gün çok fazla ayağa kalkılması istenmemektedir ancak ikinci günden itibaren bu kısıtlılık ortadan kalkmaktadır. Ameliyat sonrasında 1 ay kadar süre ile varis çorabı kullanılması önerilmektedir. 6-8 hafta kadar bir süre de ağır fiziksel aktivite ve egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir.